Debrecen Üniversitesi 2015 – 2016 Akademik Yılı Girişi için Yeterlilik Sınavı

URAP Tıp ve Sağlık Bilimleri Dünya Sıralaması 374 olan Debrecen Üniversitesi 2015 – 2016 Akademik Yılı Girişi için Yeterlilik Sınavı 4 Ağustos 2015 Salı günü Üniversitenin Türkiye Resmi Bürosu olan firmamızın merkezinde gerçekleşecektir.

YÖK’ün 2 Mart 2015 duyurusunda açıklanan “Yurtdışı Yüksek Eğitim Kurumlarının Tanınma Kriterlerinde” belirtildiği gibi, URAP dünya sıralamasında ilk 500 içinde bulunan üniversitelerde eğitim almak isteyen öğrenciler için YGS ve LYS‘ye katılmış olma şartı aranmayacaktır, bu kurumlardan alınacak diplomalara YÖK tarafından doğrudan denklik verilecektir.

Bununla birlikte dünyanın neresinde okursanız okuyun YÖK, denklik sınavına tabii tutma yetkisini her zaman kendinde saklı tutmaktadır. Bunun yanı sıra yurtdışında okumayı hedefleyen tüm öğrencilerimiz için tavsiyemiz YGS ve LYS sınavlarına katılmaları şeklindedir, sebebi, hayatın önümüzdeki yıllarda ne getireceği belli olamayacağından olası durumlar sebebiyle (sağlık, ailevi sebepler, ekonomik sebepler v.b) Türkiye’ye geri dönülürse yüksek öğretim kurumlarına ancak bu şekilde yatay geçiş yapılabilir.

MEDA’nın Macaristan’da çalıştığı tüm yüksek eğitim kurumlarının YÖK denkliği vardır.Tıp ve Sağlık Bilimleri alanında URAP Dünya sıralamasında 374. Sırada yer alan Debrecen Üniversitesi sunduğu İngilizce programlarla bu alanda dünyanın lider üniversitelerinden biridir.

Debrecen Üniversitesi’nin Türkiye Resmi Bürosu olarak faaliyet gösteren MEDA organizasyonuyla

Genel Tıp, Dişçilik, Eczacılık, Halk Sağlığı, Fizyoterapi, Kompleks Rehabilitasyon, Moleküler Biyoloji gibi programlara kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler için senede üç defa yeterlilik sınavı düzenlenmektedir. 

Sınav, Debrecen Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından İstanbul merkezimizde, yazılı ve sözlü olarak gerçekleşmektedir; öğrencinin akademik yeterliliği ve İngilizce seviyesinin belirlenmesine yönelik bir sınavdır. Öğrencilerin sınav için sorumlu olacakları müfredat konuları sınavdan önce kendilerine bildirilmektedir.