Macaristan'da Tıp Eğitimi

URAP Tıp ve Sağlık Bilimleri Dünya Sıralaması 374 olan Debrecen Üniversitesi’ne Giriş için Yeterlilik Sınavı 12 Mayıs 2015 Salı günü merkezimizde gerçekleşecektir.  

YÖK’ün 2 Mart 2015 duyurusunda açıklanan “Yurtdışı Yüksek Eğitim Kurumlarının Tanınma Kriterlerinde” belirtildiği gibi, URAP dünya sıralamasında ilk  500 içinde bulunan üniversitelerde eğitim almak isteyen öğrenciler için YGS ve LYS ‘ye katılmış olma şartı aranmayacaktır, bu kurumlardan alınacak  diplomalara YÖK tarafından doğrudan denklik verilecektir. Bununla birlikte dünyanın neresinde okursanız okuyun YÖK, denklik sınavına tabii tutma yetkisini her zaman kendinde saklı tutmaktadır.

MEDA’nın Macaristan’da çalıştığı tüm yüksek eğitim kurumlarının YÖK denkliği vardır.

Tıp ve Sağlık Bilimleri alanında son güncel liste olan 2013 -2014 yılı URAP Dünya sıralamasında 374. Sırada yer alan Debrecen Üniversitesi sunduğu İngilizce programlarla bu alanda ülkenin lider üniversitelerinden biridir.

Debrecen Üniversitesi’nin Türkiye Resmi Bürosu olarak faaliyet gösteren MEDA organizasyonuyla

Genel Tıp, Dişçilik, Eczacılık, Halk sağlığı, Fizyoterapi, Kompleks Rahabilitasyon, Moleküler Biyoloji gibi programlara kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler için senede üç defa yeterlilik sınavı düzenlenmektedir.

Sınav, Debrecen Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından İstanbul merkezimizde, yazılı ve sözlü olarak gerçekleşmektedir; öğrencinin akademik yeterliliği ve İngilizce seviyesinin belirlenmesine yönelik bir sınavdır.  Öğrencilerin sınav için sorumlu olacakları müfredat konuları sınavdan önce kendilerine bildirilmektedir.

2015 -2016 Akademik Yılı Yeterlilik Sınavlarından ikincisi 12 Mayıs 2015 Salı günü gerçekleştirilecektir;  bir diğer sınav 4 Ağustos 2015 için planlanmıştır.