Genel Bilgi

MACARİSTAN

Orta Avrupa’da demokrasi ile yönetilen bir Avrupa birliği ülkesidir. Eğitim kurumlarından 14 Nobel ödüllü bilim insanı ve 169 olimpiyat şampiyonu çıkaran Macaristan yüksek entelektüel potansiyeliyle hayatın her adımına tanıklık etmektedir.

Avrupa Birliği’ne üyeliği: 1 mayıs 2004

Resmi Dili: Macarca

Başkentİ: Budapeşte

Nüfusu: 10 milyon

Yüz ölçümü: 93.030km

Yönetim Biçimi: Parlamenter Demokrasi

Para Birimi : Macar Forinti

Komşuları : Avusturya, Slovakya, Ukrayna, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya

Dünya entelektüel mirasına ve gelişimine katkıda bulunan yenilikçi ve yaratıcı Macar bilim adamlarının tarihe damgasını vurmuş buluşları arasında bilgisayar, hologram, telefon, elektrikli motor, karbüratör, kibrit, tükenmez kalem, Rübik küp, stereo yayın, yarı otomatik kamera v.b. gibi birçok icat saymaya devam edebiliriz.

Misafirperver, sempatik, sıcak kanlı halkı, ünlü termal kaplıcaları, köklü gelenekleri, canlı kültürel yaşamı, müziği, opera, tiyatro, müze ve sergileri, birçok spor dalında dünya turnuvalarına ev sahipliği, yemekleri, hoş bir iklimin hüküm sürdüğü yemyeşil doğası, şirin ve romantik köyleri ve eşsiz mimarisi ile tanınan Macaristan’da 8 ayrı yer UNESCO tarafından seçilmiş ve Dünya Mirası listesindedir. İzlanda’nın ardından Macaristan dünyada en fazla termal kaplıca bulunan ülkedir. Balaton Gölü Avrupa’nın en büyük gölü olup yatçılar ve aileler için ideal tatil bölgesidir.

Yaklaşık 150 yıllık Osmanlı egemenliği sayesinde bugün birçok konuda Macarlar ve Türkler arasında var olan ortak değerler arasında, yabancılara gösterilen hoşgörü ilk sıradadır. “Avrupa’da Türklerin en sevildiği ülkedir” deyiminin gerçekleri yansıttığına Macaristan’da yaşayanlar tanık olacaktır.

NEDEN MACARİSTAN’DA EĞİTİM?

NEDEN MACARİSTAN’DA EĞİTİM?

√ Köklü eğitim sistemi

√ MEDA EĞİTİM’in tüm tahsil hayatı boyunca öğrenciye destek hizmetleri garantisi

√ Eğitim dilinin İngilizce olması

√ Tüm devlet üniversiteleri diplomalarına YÖK onayı

√ YS şartı aranmaması

√ 2004 AVRUPA BİRLİĞİ üyeliği

√ Türkiye’ye uçakla sadece 1 saat 45 dakika mesafede oluşu

√ 10.000 yabancı öğrenci

√ İngilizce akademik hazırlık kursları

√ Uygun fiyatlarla konaklama

√ 1100 yıllık köklü tarih

√ Ortak tarih ve geçmişten gelen Türk Sempatisi

√ Schengen öğrenci vizesi ile tahsil hayatı süresince Avrupa’da serbest dolaşım

MACARİSTAN’da YÜKSEK EĞİTİM SİSTEMİ

Macaristan’da yüksek eğitim üniversite ve kolej eğitim sistemi olarak düzenlenmiştir. AB ortak kriterlerine göre 3 seviyede eğitim verilmektedir:

Lisans: BA, BSc

Yüksek lisans: MA, MSc, LLM, MD, DMD

Doktora : Phd, DLA

FİYAT ve PROGRAM DEĞİŞİKLİĞİ

Macar yüksek eğitim kurumları fiyatlar ve programlar üzerinde değişiklik yapma hakkını, saklı tutarlar. Güncel fiyatlar ve programların teyitleri için MEDA’yı aramanızı rica ederiz.