Macaristan Üniversiteleri

UNIVERSITY OF DEBRECEN (DE), Debrecen

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

“University of National Excellence”

www.edu.unideb.hu

Macaristan Hükümeti tarafından ülkede 2013- 2016 yılları için 3 yüksek eğitim kurumuna verilen “ Ulusal Mükemmeliyet ” unvanını almıştır. Bu unvan kriterleri arasında okulun önemli eğitim ve araştırma kapasitesi, birçok disiplinde göze çarpan başarılı ve ses getiren bilimsel çalışmaları sayesinde ulusal stratejik hedeflere ulaşılmasında büyük katkı sağlaması, uluslararası sıralamalardaki yeri, uluslararası öğrenci ve öğretmen değişim oranları bulunmaktadır. Webometrics’te ( Web’te dünya üniversite sıralamaları listesi 2012 ) yer alan 20 000 üniversite arasında 417. Sırada yer almaktadır.

220.000 nüfuslu Debrecen ülkenin 2. Büyük şehri olup Budapeşte’ye tren ile 2,5 saat mesafede bulunan bir üniversite ve festivaller şehridir; yeşillikler ortasında, Büyük Orman’ın (Nagy Erdö) yanı başındadır. Yabancı öğrencilerin hemen uyum sağlayabilecekleri rahat, huzurlu ve keyifli bir ortam sunar. Şehirdeki genç nüfus İngilizce konuşmaktadır, üniversite şehri olduğu için öğrencilerin bulunduğu ortamlarda da İngilizce kullanılır, iletişim sorunu yaşanmaz. Öğrenciler için ideal şehir içi ulaşımı tramvay, otobüs veya bisikletle yapılır.

1538 yılında kurulan bu köklü eğitim kurumunda Debrecen Üniversitesi’nde 43 ülkeden 32.500 öğrenciye öğretim verilmektedir. Orta Avrupa’nın en geniş ve yeşil kampüslerinden birinde etrafı parklarla çevrili, ferah fakülte binaları, kütüphaneleri, bilgi erişim ve araştırma merkezleri, 50’ye yakın spor dalı yapma olanağı, spor sahaları, botanik bahçesi, modern öğrenci yurtları, kafeleri, restoranları, eğlence merkezi ile öğrencilerine mükemmel entelektüel, sosyal gelişim ve paylaşım fırsatları sunar.

Akademik personel arasından 30 profesör Macar Bilim Akademisi’nin üyesidir, 230 profesör, 1000’ e yakın, bilimsel akademik derecelere sahip öğretim görevlisi bulunmaktadır.

Macar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen senelik araştırmaya göre Debrecen Üniversitesi %15 senelik hacimle Macaristan’ın araştırmaya en fazla kaynak ayıran üniversitesidir. Bunun yanı sıra İngilizce eğitim verilen programların geliştirilmesi için oldukça yüksek bir bütçe sağlamaktadır. Bu seçkin entelektüel merkez geniş ar-ge kapasitesiyle bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır.

Konaklama için konforlu, modern öğrenci yurtları veya paylaşımlı daireler/evler mevcuttur.

Debrecen Üniversitesi’nin İngilizce eğitim veren 3 fakültesi vardır:

Üniversitenin YÖK denkliği vardır ve diplomaları tüm Avrupa Birliği ülkelerinde ve dünyanın bir çok ülkesinde tanınmaktadır. Tıp Fakültesi uluslararası yüksek saygınlığa sahip bir eğitim ve araştırma merkezi olarak kabul görür, ve

WHO Dünya Sağlık Örgütü

US Department of Education

The State Education Department (NY, USA)

Medical Board of California

Medical Councils of UK, Israel, Ireland, Iran, Norway tarafında akreditedir.

(USMLE) Step 1 kursu ABD’de tıp uzmanlığı yapmak isteyen öğrenciler için gerekli olan ilk adımdır ve bu kurs Debrecen Üniversitesi’nde KAPLAN MEDICAL yönetiminde, kurumun en iyi eğitimcileri tarafından verilmektedir.

FİZYOTERAPİ

Fizyoterapi Lisans programının amacı öğrencilere vücudun hareket sistemi bozuklukları ve diğer bazı hastalıkları fizyoterapinin iyileştirici araç ve uygulamalarını kullanarak önlemek, tedavi etmek ve rehabilitasyonunu sağlamak konusunda tüm teorik ve yenilikçi, pratik bilgileri vermektir.

Ülkemizde meslek olarak ihtiyaç duyulan bir alan olan Fizyoterapi uzmanlığı, Fizyoterapi programını Türk öğrenciler için özellikle ilginç kılmaktadır. Geniş kariyer olanağı sağlayan bir bölümdür. Mezunların mesleklerini uygulayabilecekleri kuruluşlardan bazıları: Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik kurumu, fizyoterapi ve rehabilitasyon merkezleri, spor kulüpleri, spor salonları, devlet veya özel hastaneler, özel klinikler, huzurevleri, oteller, kaplıcalar, tatil köyleri, evde bakım firmaları v.bdir.

HALK SAĞLIĞI

Debrecen Üniversitesi’nin bünyesindeki Macaristan’ın ilk Halk Sağlığı Fakültesidir, Macar Hükümetinin kararıyla 10 senelik bir geliştirme çalışması sonucu, 2005 yılında 3 sağlık kurumunun birleştirilmesiyle kurulmuştur.

Macaristan’da halk sağlığının ulusal merkezi olan Fakültenin misyonu halkın sağlık durumuna olumlu katkıda bulunmak, halk sağlığı ve sağlık konusunda ulusal ve uluslar arası araştırmaların en son verilerini kullanarak eğitici ve araştırmacı çalışmaları sürdürmektedir. Eğitim faaliyetlerini Avrupa Bölgesi Halk Sağlığı okulları Birliğinin (ASPHER) mesleği prensipleri doğrultusunda düzenlemektedir.

IBS – INTERNATIONAL BUSINESS SCHOOL, Budapest (IBS)

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

www.ibs.hu

Buckingham Universitesi ile işbirliği!

IBS İngiltere Buckingham Üniversitesi’nin stratejik partneridir ve IBS öğrencileri bu iki okulun diploması ile mezun olmaktadırlar. Buckingham Üniversitesi İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında üst sıralarda yer alan, ülkenin ilk bağımsız üniversitesidir. “The Guardian 2013 Üniversite Rehberi” sıralamasında 120 kurum arasında 16.sırada yer almış, “2012 The Times İyi Üniversiteler” sıralamasında 116 üniversite arasında 21. Sırada yer almıştır.

Uluslararası Tecrübe ve İşe yerleştirme!

IBS’i anlatırken “ Uluslararası tecrübe ” deyimi klişe olarak değil, okul hayatını tasvir eden önemli bir etken olarak yansır. 79 ülkeden gelen öğrenci profili ile canlı bir çeşitlilik yaşanır öğrenci hayatında… IBS – International Business School’da, İşletme eğitimi veren yüksek eğitim kurumları arasında imrenilerek takdir edilen bir “hands-on” öğretim-eğitim sistemi uygulanmaktadır.

IBS, öğrencilerine işletme ve ilgili konularında mükemmel bir eğitim sağlar. IBS’te okumanın en önemli avantajlarından biri de her öğrenciye eğitim hayatının 6. döneminde dünyanın önde gelen çok uluslu şirketlerinden birinde çalışma imkanı sağlamasıdır. Mezun olduğunda elinde böyle bir referans olması ve bu iş tecrübesinin getirdiği artılarla iş hayatına atılması her öğrenci için ideal mesleki başlangıçtır. Yerleştirme yaptığı 300’den fazla firmayı okulun ilgili linkinden inceleyebilirsiniz: http://web.ibs-b.hu/business_partners IBS’in bu partner firmalarla ve öğrencilerle senelik olarak yaptığı memnuniyet değerlendirme anketlerinde öğrencilerin ve işverenlerin karşılıklı olarak tüm kriterler için üst düzeyde memnuniyet bildirdikleri görülmektedir.

İşte IBS’in kariyer odaklı avantajları!

BUDAPEST UNIVERSITY OF TECHNOLOGY & ECONOMICS (BME), Budapest

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

www.bme.hu

Mühendislik konusunda ülkenin ve Orta Avrupa’nın en önde gelen üniversitesidir. 1782 yılında Avrupa’nın ilk mühendis yetiştiren fakültesi olarak kurulan BME, webometrics sıralamalarında her zaman ilk 500 içinde yer almaktadır. 20.500 civarında öğrenci nüfusuyla Budapeşte’de Tuna Nehri’nin kıyısında yer alan UNESCO dünya mirası listesindeki binasında yüzyıllardır mükemmel mühendislik eğitimi vermektedir. Aralarında Nobel ödüllü olanlarında bulunduğu bilim adamlar, akademisyenler ı ve mucitler bu üniversitede yetişmişlerdir :

Nobel ödülleri:

Dénes Gabor, 1971 Fizik ( hologramın mucidi )

George Olah, 1994 Kimya

Wigner Jenö, 1963 Fizik

Fülöp von Lenard, 1905 Fizik

Ünlü bilim insanları:

Donat Banki ( karbüratörün mucitlerinden )

John von Neumann ( bilgisayarın mucitlerinden )

Karoly Cipernowsky ( tranfsormer mucidi )

Kando Kalman ( elektrikli trenin “babası” )

Todor Kalman ( süpersonik uçusun “babası” )

Leo Szilard ( nükleer reaksiyon zincir çalışmaları)

Denes Mihaly ( televizyonun mucitlerinden )

Ernö Rubik ( ünlü rübik kübün mucidi )…v.s…

EÖTVÖS LORAND UNIVERSITY (ELTE), Budapest

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

EÖTVÖS LORAND UNIVERSITY (ELTE), Budapest

www.elte.hu

Eötvös Lorand Üniversitesi Macaristan’ın beşeri ve sosyal bilimlerde Macaristan’ın en iyi ilk 3 üniversitelerinden biridir. Webometrics’te her sene dünyanın ilk 500 üniversitesi arasında yer alır. 1635 yılında kurulmuş bu köklü üniversitede yaklaşık 1424 akademik personel gözetiminde 30.800 öğrenci öğrenim görmektedir. Diğer Macar üniversitelerinde bulunmayan beşeri bilim programlarının çeşitliliği, eşsiz kütüphanesi, öğrenme ve araştırma odaklı öğrenciler için mükemmel bir seçimdir. Tarihi ve ultra modern kampus binalarında, geleneksel görüşlerle vizyonist düşüncelerin öğrenciler ve eğitmenler arasında heyecanla tartışıldığı ortamlarda öğrencilerin entelektüel gelişimleri için ideal bir eğitim hayatı sunar.

Partner Üniversiteler:

Eötvös Lorand Üniversitesi partnerlik anlaşmaları ile tüm dünyaya yayılmış üniversite ve uluslar arası organizasyon ağına sahiptir. Avrupa, Asya, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’da 400 civarında üniversite ile iki taraflı resmi anlaşmalar kapsamında dinamik bir öğrenci ve eğitmen trafiği vardır. Bu kooperasyonun başlıca konuları ortak eğitim ve araştırma projeleri, konferans ve workshoplara ortak katılım ve misafir profesörler, öğrenci ve idari personel değişimleridir.

Yaz üniversiteleri:

Düzenli olarak her yaz dönemi kısa süreli programlar partner üniversitelerin de katılımıyla ortak Sağlık Teknolojilerinden, Matematiğe çeşitli konularda düzenlenmektedir. 2013 yaz sezonu için açıklanan programlar : http://www.elte.hu/en/summer_university

Doktora programları:

Eötvös Lorand Üniversitesi’ndeki Doktora okulunun inanılmaz program çeşitliliğinin yanı sıra bu programlarının opsiyonel konsültasyon lisanları da üniversitenin bu konularda dünyada en saygın konumlarda bulunduğunun göstergesidir. http://www.elte.hu/en/phd_programmes

UNIVERSITY OF PECS (PE), Pecs

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

www.english.pte.hu

Kökleri 1367’ye dayanan Pecs Üniversitesi Macaristan’ın en eski yüksek eğitim kurumu kabul edilmektedir. 25.000 civarında öğrenci nüfusu vardır. Üniversitenin öğrencileri için kullandıkları sloganlara bakıp misyonu hakkında fikir sahibi olmak kolaydır: Şeffaf! Hedef odaklı! Azimli! Hazırlıklı! Profesyonel! Analitik! Mükemmeliyetçi! Öz eleştirel! Sorumlu! Dinamik! Parlak! Yaratıcı! Verimli! Umut veren! Güvenilir! Neşeli! Esprili! Sinerji yüklü!

Middlesex Üniversitesi işbirliğinde çift diploma vermektedir. Mezunları dünyanın her yerinde çok uluslu şirketlerde kolaylıkla iş bulmaktadır.

Pecs şehri:

Macaristan’ın 5. Büyük ilidir. Pecs şehri Akdeniz ikliminin benzeri iklim özellikleri, etnik çeşitliliği, tarihi eserleri, hareketli sanat ve kültür hayatı, festivallere ev sahipliği sayesinde İstanbul ile eş zamanlı 2010 yılında Avrupa kültür başkenti seçilmiştir. Yaklaşık 150 yıllık Osmanlığı egemenliği sayesinde Pecs o zamanlar kimi kiliseden dönüştürülmüş camiler, hamamlar, okullar, pazar yerinin merkezine yapılan kapalı çarşı, çok sayıda türbe ve anıt ile tam bir Osmanlı şehrine dönüştürülmüştü. Kentteki 17 camiden en meşhuru Széchenyi Meydanı'ndaki Gazi Kasım Paşa Camisi'dir. 1585'de inşa edilmiş, Osmanlı yönetimi sonrasında minareleri yıkılmış ve St. Maria adıyla kiliseye dönüştürülmüştür. Yakovalı Hasan Paşa Camii, bugün Türk-Osmanlı el sanatları müzesidir. İdris Baba Türbesi: 16. yüzyıla tarihlenen türbe Rókus tepesinde bulunmaktadır. Ayrıca Memit Paşa hamamının kalıntıları günümüze ulaşmış Osmanlı eserlerindendir.

CORVINUS UNIVERSITY OF BUDAPEST (BCE), Budapest

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

www.uni-corvinus.hu

1853’te kurulan Corvinus Üniversitesi ekonomi konularında Avrupa’nın en iyileri arasında bulunan, teorik eğitimi mükemmel, diplomatlar, bürokratlar ve siyasetçilerin yetiştiği, modern bilgi erişim olanakları ile prestijli bir üniversitedir. Tuna nehri kıyısında, şehrin merkezinde tarihi ve ultra- modern binalarıyla Budapeşte’de nefes kesen bir konumdadır. Yaklaşık 18.000 öğrencisi vardır

Corvinus Üniversitesi eğitiminin temelini insan-bilim-kültür değerlerine oturturken, AB üyeliğinin beraberinde getirdiğisosyal ve ekonomik değişikliklere uyum sağlamak ve seviyeyi yükseltmek misyonuyla öğretim vermektedir. Hedef, Avrupa yüksek eğitim kriterlerine uyumluluğun pozitif olarak sürekliliğin sağlanması ve bu hedefe yönelik sosyal sorumluluk ve vizyon sahibi, toplumsal kalkınma sürecine bireysel katkı sağlamayı kendine ilke edinen mezunlar yetiştirmektir.

4 kampus binasında 825 öğretim görevlisiyle yaklaşık 18.000 öğrenciye öğretim verilmektedir. Bu binaların en moderni 40Milyon €’ya mal olan 50.000m2 lik kapalı alanda hizmet veren yeni Czuczor Caddesi kampusudur, sanat harikası ultra modern iç mimarisinde 100.000 kitap ve 450 kişi kapasiteli kütüphanesi, bilgisayar çalışma alanları, ferah ve geniş iç alanları ve oditoryumlarıyla öğrencilerin entelektüel gelişimlerini beslemenin yanı sıra göz zevklerine de hitap etmektedir.

BUDAPEST COLLEGE OF COMMUNICATION & BUSINESS (BKF), Budapest

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

www.bkf.hu

2001 yılında kurulan genç bir üniversitedir. Budapeşte’de yaklaşık 6000 öğrenciye öğretim veren üniversite, öğrencilerine dinamik, çok yönlü, teorik ve pratik ağırlıklı bir yaklaşımla geliştirmektedir.

BKF’nin özü YARATICILIKtır… Yaratıcı eğitim sanatı BKF’nın çekirdek değeridir. Günlük yaşam, öğrencilerin yüksek motivasyonlu öğrenimlerini sağlamak amacıyla yaratıcı düşünmeye teşvik eden eğitim temeli etrafında şekillenmektedir. BKF’nin eğitim sistemi özgün bir atmosferde, yaratıcılığı sürekli uyaran bir çevrede benzersiz öğrenim fırsatlarını kullanarak teorik bilgileri pratiğe dönüştüren yenilikçi çözümler sunmaktadır.

BKF’de başarı ve verim işgücü piyasasının sıkı standartlarıyla ölçülür. Bu piyasada memnuniyetle kabul gören BKF mezunları rekabetçi ve yaratıcı performanslarıyla başarılarından söz ettirmektedir.

İletişim – Medya – TV - Film Okulu:

BKF European Film School- Avrupa Film okulu ve canlı yayın yapan tam donanımlı Radyo-TV stüdyosu ile medya-iletişim-televizyonculuk ve Film yapımcılığı konularında öğrencilerine pratik uygulamalı ideal bir ortam sunmaktadır.

COLLEGE OF DUNAUJVAROS (DUF), Dunaujvaros

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

www.duf.hu

College of Dunaujvaros Budapeşte’ye 70km mesafede, Tuna Nehri’nin sağ kıyısında, Macaristan’ın en genç ve gelişmekte olan şehrinde, Dunaujvaros'ta olup, 20 dakikalık aralıklarla Budapeşte’ye karşılıklı düzenlenen otobüs seferleri sayesinde 50 dakikada başkente ulaşılacak konumdadır.

Dunaujvaros Koleji’ne yapılan büyük AB yatırımları çerçevesinde Koleje bağlı ring-structure şeklinde yapılaşma, modern öğrenci yurtları, kafeterya ve restoranlar, eğlence merkezleri, spor imkanları konusunda çeşitlilik öğrenciler için bu Üniversiteyi cazip kılmaktadır. Dunaujvaros’ta yaşam rahattır ve huzurludur.

Öğrenci hayatı çok renkli ve okulun teknik altyapısı mükemmeldir. Kurum içinde, ücretsiz internet bağlantılı bilgisayar sayısı 1000’den fazladır; bu da Macaristan’daki Yüksek Eğitim Kurumları arasında çok prestijli bir sayıyı ifade etmektedir.

Hot Spots: Kütüphaneden ücretsiz kiralanabilecek WİFİ kartları ile okulun giriş katı ve bahçesi gibi açık alanlar dahil, dizüstü bilgisayarlar ile Hot Spots avantajından tüm öğrenciler faydalanmaktadır. Okulun tüm binalarında ve açık alanlarda mobil ağ bağlantılarının artırılmakta, bu geliştirme çalışmaları okulun Enformasyon Teknolojisi gelişim planı içinde düzenli olarak upgrade edilmektedir. Bilgisayar ağı sürekli güncellenmekte, devamlı yeni servisler eklenmektedir. Kerpely Antal öğrenci yurdunda her odada bilgisayar ağ bağlantısı olup sınırsız olarak kullanılmaktadır.

Yabancı Dil Eğitimi:

Yabancı dil eğitimi Dunaujvaros Kolejinin en güçlü avantajlarından biridir. İngilizce, Almanca, Rusça ve çeşitli dilleri öğrenmek öğrencinin eğitim hayatı sırasında faydalanabileceği ek bir opsiyondur. Genel dil kurslarının bitiminde Dunaujvaros Koleji Dil Enstitüsü öğrencinin lisans konusuna veya şahsi ilgisine uygun “özel eğitim” imkanı da sağlamaktadır.

Yabancı dil eğitimi sonunda Macar devletince akredite edilmiş Pannon ve Origo tarafından düzenlenen Yabancı Dil Sertifika sınavlarına girilebilir.

Spor :

Dunaujvaros Macaristan’ın “ Spor Şehri ” olarak bilinmektedir. Profesyonel ve amatör spor kulüplerine ev sahipliği yapar, değişik sporlar için birçok spor sahası mevcuttur. Okulun spor imkanları çok iyidir.

“Ülkenin Spor Kenti” olan Dunaujvaros’ta öğrenciler, amatör veya profesyonel olarak atletizm dalları, yüzme, hentbol, basketbol, voleybol, su topu, kayak, buz hokeyi, bowling, eskrim, sürat motorculuğu, karate, kung-fu, thai-box, capoeira, güreş…v.b… gibi spor imkanlarından faydalanabilirler…

Dunaujavros Koleji’nin öğrencileri arasında resmi liglerde oynayan bir çok profesyonel sporcu ve 11 olimpiyat şampiyonu vardır. Kolej sporcularını spor bursu ve yurt ödemeleri konusunda da desteklemektedir…

Dunaujvaros Koleji Yüksekokullar ve Üniversiteler arası Ulusal Şampiyonlar Liginde 11 spor dalında ilk üçte yer almaktadır. Bayan Sutopu Dünya

SZENT ISTVAN UNIVERSITY (SZIE), Gödöllö

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

Szent Istvan Üniversitesi zirai bilimler alanında Macaristan’ın en önemli ve köklü eğitimiyle bilinen eğitim- öğretim- araştırma merkezidir. Budapeşte’ye yarım saat mesafede huzurlu, düzenli ve konforlu bir yerleşim merkezi olan Gödöllö şehrinde Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nun yazlık sarayının yanı başında, yüzyıllık ağaçlar arasında, yemyeşil bir kampusta konumlanmaktadır.

ESZTERHAZY KAROLY COLLEGE (EKF), Eger

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

Hemen her binası tarihi eser sayılan Eger, barok yapısıyla Macaristan’ın çok fazla ziyaret edilen şirin turistik bir şehridir. Şehrin geçmişinde 1552’ye dayanan Osmanlı izleri Türk hamamı, mimarisi, ve bolca bulunan Türk soyadları ile bugün de hissedilir. Eger şehri başkent Budapeşte’ye 115km mesafededir.

Eszterhazy Karoly Koleji tarihi binasında sıcak aile atmosferinde, öğrenci odaklı, bireysel gelişime yatkın bir öğretim vermektedir. Öğrencilerin araştırma çalışmaları için geniş imkan tanımaktadır.

UNIVERSITY OF MISKOLC (ME), Miskolc

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

275 yıllık geçmişi olan Miskolc Üniversitesi, 1735’te kurulan dünyanın ilk teknik yüksekokulu olan Selmecbanya madencilik Yüksek okulunun devamıdır. 1771’de İmparatoriçe mariaTereza okulun bünyesne ormancılık Fakültesini kurup Akademi ünvanıyla ödüllendirmiştir. 1867 senesinde Avusturya – Macaristan Paktı ardından, devlet okula sahip çıkmıştır. 1949’dan itibaren şimdiki kampusunda Miskolc şehrinin dışında yemyeşil kampusta mühendis yetiştiren bir Teknik Üniversitedir.

UNIVERSITY OF PANNONIA ( PE), Veszprem

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

Macar kraliçelerinin şehri olarak bilinen Veszprem, Budapeşte’ye 2 saat uzaklıktadır. Pannonia Üniversitesi’nin misyonu sunduğu eğitim kalitesiyle eğitmenlerin ve öğrencilerin potansiyellerinin tamamını kullanabilmeleridir.

OBUDA UNIVERSITY (OE), Budapest

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

Talent – Succes - Community! Yetenek - Başarı – Birliktelik! Obuda Üniversitesi’nin sloganlarıdır. Teknik bilgilerin yanı sıra öğrencilerin çok yönlü gelişmelerini, yeteneklerini kullanan, ileri görüşlü, yaratıcı, yenilikçi, teknolojik gelişimleri takip eden, sosyal sorumluluk sahibi, etik değerlere önem veren liderler ve profesyoneller yetiştirmeyi hedefleyen bir eğitim sistemi uygulanmaktadır.

Obuda Üniversitesi pratik ve uygulamalı mühendislik eğitiminin en eski uygulayıcı okullarındandır.

Bünyesinde barındırdığı 5 fakültesi, isimlerini Macaristan ve dünya mühendislik bilimlerinde önemli rol oynamış, ünlü bilim adamlarından almıştır. 2012 yılında Macaristan’ın “ en ekolojik, çevreyle dost, yeşil ” üniversiteleri sıralamasında ikincilikle ödüllendirilmiştir.

BUDAPEST BUSINESS SCHOOL (BGF), Budapest

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

150 yıllık geleneğe sahip 3 prestijli işletme okulunun bir araya gelmesiyle 2000 yılında bugünkü ismini alan Budapest Business School, 2010 yılında Macaristan yüksek eğitim kalite belgesine sahip olmuştur. Ülkenin en büyük işletmecilik okuludur. Güncel teorik bilgiye verilen önemin yanı sıra yaratıcı ve uygulamaya dayanan öğretim modeliyle öğrencilerin işletme konularına hakimiyet seviyelerini artırmaktadır.

Budapeşte Business Scool’un misyonu, pratik zekası yüksek, etik değerlere önem veren, ileri görüşlü profesyoneller yetiştirmektir. Öğrencilerini rekabetçi iş piyasasına gururla sunulacak diplomalarla mezun etmektedir.

SZECHENYI ISTVAN UNIVERSITY (SZE), Györ

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

Szechenyi Istvan Üniversitesi Budapeşte’nin 110km doğusunda Györ şehrinde konumlanmaktadır. Üniversite bölgesel ekonomiye ve kamuya servis sağlayıcı bir eğitim kurumu olarak isim yapmıştır. Eğitimin yanı sıra mühendislik, bilişim teknolojileri, pedagoji, uluslararası ilişkiler, hukuk, sosyal güvelik, sanat, sağlık konularına araştırma çalışmalarıyla katkıda bulunmaktadır.

Bu okulun İngilizce eğitim verilen iki yüksek lisans programı mevcuttur.

LISZT ACADEMY OF MUSIC (LF), Budapest

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

Liszt Müzik Akademisi Devlet üniversitesi Statüsü’nde olup, Budapeşte’nin merkezinde nefes kesen güzellikteki tarihi binalarda dünyaca ünlü Macar besteci Franz Liszt’in 1875’te kurduğu Bela Bartok ve Zoltan Kodaly’nin de diğer bir çok ünlü müzisyen gibi öğrencisi olduğu, disiplinli ve mükemmel eğitimiyle dünyanın eşsiz müzik akademileri arasındadır.

Avrupa ve Amerika’daki sayılı müzik okullarına atlama basamağı olarak da değerlendirilmektedir.

Art-nouveau tarzı binası dünyanın en güzel konser salonlarından biri olarak geleceğin sanatçılarına ilham kaynağı olmaktadır. Budapeşte’nin canlı kültürel hayatının merkezinde yer alan okul, opera binası ve konser salonlarının yanı başındadır.

Liszt Müzik Akademisi’ne girebilen öğrenci kendisinden beklenenin, ciddi bir teslimiyetle müziğe mükemmeliyetçi bir yaklaşım içinde olması gerektiğinin bilincinde olmalıdır; Liszt Akademide müzik eğitimi zor ve disiplinli bir süreçtir; tutkusu müzik

Akademide sürekli hareketli workshoplar düzenlenir, bu canlı ve neşeli workshoplar sırasında disiplinler arası birçok enstrüman ve konu arasında köprüler kurulmaktadır. Liszt Akademi’de müzik sadece öğrenilmez, müzik yapılır, müzik dinlenir, müzikle iç içe yaşanır.

SZOLNOK UNIVERSITY COLLEGE (SZF), Szolnok

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

Szolnok University College Budapeşte’ye 1 saat mesafede Szolnok şehrinde, Tisza Nehri’ndeki bir adacıkta yeşillikler içinde bir kampustur.

Szonok şehri Macaristan’ın “en yaşanabilir kenti ” seçilmiştir. Budapeşte’ye yakın olmak, aynı zamanda büyük şehrin tüm imkanlarından faydalanırken şehir karmaşasından uzakta, öğrenci hayatının tüm renkli arka planına sahip imkanlar sunan bir şehirdir.

Turizm & Catering :

Szolnok Üniveristesi’nin Okulun uzmanlaştığı akademik programlardan birincisi olan Turizm & Catering Macaristan’ın bu konuda en kapsamlı eğitimini sunar. Avrupa’nın sayılı eğitim mutfağı tesislerinden birine sahiptir. Uygulamalı öğretimi sayesinde kariyerine turizm sektöründe devam etmek isteyen öğrenciler için idealdir.

Fransa ve İsviçre’de yüksek lisansa devam olanakları da sunar.

Spor:

Okulun spor olanakları çoktur; basketbol, voleybol, futbol, yüzme, floorball, okçuluk dışında bir çok spor imkanın yanı sıra basketbol ve su topu takımları ülkenin 1. Liginde oynamaktadır.

Kulüpler:

Gurme kulübü, Müzik kulübü, Medya kulübü gibi birçok faaliyet öğrencilik hayatına renk katmaktadır.

CENTRAL EUROPEAN UNIVERSITY (CEU), Budapest

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız

Central European University sadece master ve doktora seviyesinde ve İngilizce öğretim veren bir üniversitedir.

Sosyal Bilimler, Beşeri Bilimler, işletme ve hukuk konularında 1 veya 2 yıllık yüksek lisans ve devamında doktora seviyesinde öğretim vermektedir.

Orta Avrupa’nın kalbinde yer alan Central European University 1991 yılında kurulmuş, 110 ülkeden öğrenciye öğretim vermektedir. Araştırma odaklı Master ve doktora programlarındaki çeşitlilik ile ön plana çıkar, eğitim dili İngilizcedir ve hazırlık sınıfı yoktur. Nobel Barış ödülü adaylarından, AB parlamenterlerine, bakanlardan uluslar arası akademisyenlere, öncü sosyal aktivistlerden iş dünyasının tanınan liderlerine yayılan geniş yelpazedeki tüm CEU mezunları sorumlu liderlik ve açık toplum değerlerine bağlı olarak çalışmalarını dünya genelinde sürdürmektedirler.

Central European University eğitim, araştırma ve geliştirme politikaları dahilinde ’Burslu Eğitim’ e çok önem vermektedir ve desteklemektedir.

DENNIS GABOR COLLEGE (GDF), Budapest

Üniversitenin Eğitim Ücretini Listelemek İçin Lütfen Tıklayınız